13 czerwca 2021

Ubikbc

Interesujące tematy dla każego

Elementy stroju biskupa i arcybiskupa

Jest wiele elementów stroju liturgicznego, który wyróżnia biskupów spośród innych duchownych kościoła katolickiego. Co możemy zaliczyć do tego grona Bez wątpienia jest to pierścień, wcześniej symbol władzy królewskiej, a teraz mocy biskupiej. Od ponad 30 lat biskupom nakazano nosić pierścienie na stałe.

Dawniej stosowany także jako pieczęć. Symbolem władzy, szczególnie arcybiskupów, jest paliusz. To biała wstęga, której szerokość nie powinna przekraczać 8 centymetrów, zakładana przez arcybiskupów odprawiania mszy liturgicznej.

www.audio4home.pl Stopniowo rozszerzana ku dołowi suknia ślubna linia A

Charakterystyczne jest jednak to, że arcybiskupi mogą ją nosić tylko na terenie swojej metropolii kościelnej. Władzę biskupią symbolizuje także pastorał. Jest to odpowiednik laski pasterskiej, którą biskupi mają zbliżać swoje „wierne owieczki” do Boga.

Co ciekawe, na terenie klasztoru z pastorału korzystać mogą także opaci. Szczególnym rodzajem pastorału posługuje się także papież – z tym, że jest to laska zakończona krucyfiksem. W kościele katolickim występują specjalni ministranci od trzymania pastorału biskupa, tzw.

ministranci pastorału.