Wiele osób skarży się na zły stan włosów po myciu ogólnodostępnymi szamponami, które można nabyć w każdej drogerii. Czasem warto więc choć na chwilę odpocząć od tego typu specyfików i zdecydować się na naturalne środki.

Doskonałą odskocznią od popularnych kosmetyków może być miód, wzbogacony o kilka innych, również naturalnych, składników. Do przygotowania odpowiedniej formuły będą potrzebne: dwie łyżki miodu, sześć łyżek przegotowanej wody, około dziesięciu kropli olejku eterycznego (na przykład lawendowego) i pół łyżki gliceryny roślinnej.

Najpierw należy podgrzać wodę i miód na małym ogniu, aż ten drugi składnik się nie rozpuści. Najlepiej dokonać tego przy jak najniższej temperaturze, ponieważ wówczas miód zachowa najwięcej swoich właściwości.

Po zupełnym ostudzeniu się specyfiku trzeba dodać jeszcze glicerynę oraz olejek eteryczny. Później całość można przelać już do butelki.

Co ciekawe, preparat nie jest gęsty ani lepki – ma raczej płynną konsystencję. Kosmetyku używa się tak samo, jak tradycyjnego szamponu, z tą tylko różnicą, że płukanie powinno się wykonać nieco staranniej.

Taka dawka preparatu wystarczy na około trzy mycia.