5 grudnia 2021

Ubikbc

Interesujące tematy dla każego

Wiążemy krawat w węzeł Pratta

Węzeł Pratta to inaczej węzeł amerykański, klasyczny amerykański, odwrócony półwindsorski lub Shelby. To ulubiony węzeł Amerykanów. Idealnie wkomponowuje się w ich styl życia.

Węzeł Pratta to niepretensjonalne wiązanie, dużo łatwiejsze niż klasyczny Windsor. Mimo iż wiązanie Pratta nie należy do najtrudniejszych, musi być odpowiednio dopracowane, by można było uzyskać pożądany kształt. Czasami trzeba by naprawdę cierpliwym i dokładnym przy formowaniu krawata, którego materiał może przysparzać nieco trudności.

Praca rąk jest tu bardzo ważna. Kiedy zaciągamy węzeł, powinniśmy pewnie chwycić i ugnieść krawat, aż do osiągnięcia właściwego kształtu. Węzeł Pratta nazywany jest odwróconym półwindsorskim, ponieważ wiązanie zaczyna się szwem na zewnątrz i tak już pozostaje do ostatniego kroku.

Na końcu, szew chowa się pod kołnierzykiem. Europejska forma wiązania nieco odbiega od oryginału. Krawat zakładany jest wokół szyi, ale szwem do wewnątrz.

Przytrzymuje się węższy koniec krawata, a szerszy obraca się szwem na zewnątrz. Kolejne kroki odpowiadają tym, co u oryginalnego Pratta.