25 maja 2024

Ubikbc

Interesujące tematy dla każego

Nelson Mandela

Bez wątpienia do jednych z największych herosów naszych czasów należy Nelson Mandela. Nelson Mandela urodził się 18 lipca 1918 roku w Mvezo.

W 1942 roku wstąpił do Afrykańskiego Kongresu Narodowego, by w 1950 roku zostać jego przywódcą. Początkowo Mandela, jak i całe ANC, wystrzegali się używania przemocy i starali się osiągnąć swoje postulaty drogą pokojową, ale wszystko zmieniło krwawe stłumienie protestów w Sharpeville w 1960 roku, które stało się przyczynkiem dla zdelegalizowania ANC.

5 marca 1962 roku Nelson Mandela został aresztowany za rzekome akty sabotażu i przygotowywanie inwazji wrogich wojsk na terytorium RPA. Został osadzony w więzieniu na wyspie Robben Island, skąd został w 1982 roku przeniesiony do Pollsmoor w Kapsztadzie.

W więzieniu spędził w sumie 27 lat i dzięki swojej niezłomności doprowadził do nagłośnienia tragedii Apartheidu w RPA. Wyszedł na wolność 11 lutego 1990 roku, a jego uwolnienie było wspólnym sukcesem zarówno ANC, jak i całej opinii międzynarodowej, która niezmiennie naciskała na rasistowskie władze Republiki Południowej Afryki.